Skip to main content

2018 Fall Elections Results

Maryland & Virginia Milk Producers Cooperative held 17 membership meetings in mid-October where members nominated their fellow producers to serve on Maryland & Virginia’s Board of Directors and on the Leadership Council.

Ballots were mailed out in mid-November and the Bylaws Committee of the Board of Directors validated and counted the ballots at their December meeting. Below are the elections results. Director elections will be finalized at Maryland & Virginia’s Annual Meeting in March 2019.

District 1

Director: Jim Biddle, Williamsburg, Pennsylvania

Alternative Director: Duane Stoltzfus, Berlin, Pennsylvania

Leadership Council

  • Jimmy Burdette, Mercersburg, Pennsylvania
  • Dillon Cotter, Fairhope, Pennsylvania
  • Rich Holsopple, Friedens, Pennsylvania
  • Dale Mummert, Chambersburg, Pennsylvania
  • Steve Myers, St. Thomas, Pennsylvania
  • Josh Smith, Martinsburg, Pennsylvania
  • Duane Stoltzfus - appointed

District 2

Director: Gary Truckenmiller, Watsontown, Pennsylvania

Alternative Director: David Hunsberger, Mifflintown, Pennsylvania

Leadership Council

  • Benuel Esh, Peach Bottom, Pennsylvania
  • Matt Groff, Belleville, Pennsylvania
  • Christian Landis, Stevens, Pennsylvania
  • Burnell Nolt, Peach Bottom, Pennsylvania
  • Abram Stoltzfoos, Holtwood, Pennsylvania
  • Amos E. Stoltzfus, Ephrata, Pennsylvania
  • Anthony Zimmerman, Lititz, Pennsylvania

District 3

Director: Ben Flahart, Colora, Maryland

Alternative Director: Sam Tressler, Mount Airy, Maryland

Leadership Council

  • Jared Boyce, Easton, Maryland
  • Crystal Dell, Westminster, Maryland
  • Sam Smith, Monkton, Maryland
  • Tyler White, Hyde, Maryland
  • Sherry Patterson, Chestertown, Maryland - appointed
  • Sam Tressler, Mount Airy, Maryland - appointed

District 4

Director: Ricky Talley, Olin, North Carolina

Alternative Director: Monk Sanford, Orange, Virginia

Leadership Council

  • Stephen Bray, Penhook, Virginia
  • Eugene Bowman, Wirtz, Virginia
  • David Coltrane, Pleasant Garden, North Carolina
  • Greg Ferguson, Wirtz, Virginia
  • Ken Smith, Remington, Virginia
  • Reid Smith, Lexington, North Carolina
  • Monk Sanford, Orange, Virginia - appointee effective with the 2019 Annual Meeting

District 5

Director: Connie Finton, New Philadelphia, Ohio

Alternative Director: Ron Patton, East Bernstadt, Kentucky

Leadership Council

  • Matt Andreas, Sugarcreek, Ohio
  • Hal Arant, Bowman, South Carolina
  • Tim Camp, Eatonton, Georgia
  • Jared Franklin, Bradyville, Tennessee
  • Ken Vickers - appointed